
Chcesz kupić komputer? Przeczytaj o czym musisz pamiętać
Montaż własnego komputera może być trudnym i czasochłonnym procesem. Szczególnie wtedy, gdy przy ograniczonym budżecie musimy zdecydować, jakie komponenty wybierzemy.
Na niektórych z nich, jak na przykład na napędzie optycznym, możemy zaoszczędzić pieniądze. Istnieją jednak przedmioty, które powinniśmy wybierać przede wszystkim pod względem jakości, a nie ceny. Oszczędności w tym przypadku mogą być tylko pozorne i krótkotrwałe. O czym musisz pamiętać kupując komputer? O jakich komponentach mówimy?
Komputer to procesor, pamięć i grafika
Żaden komputer nie może działać bez wystarczającej karty graficznej, procesora i pamięci RAM.
Zakup tych komponentów powinien być podyktowany nie tylko bieżącym zapotrzebowaniem, ale również przyszłością. Za rok lub dwa na rynku pojawią się programy, z którymi dzisiejsze tanie maszyny po prostu sobie nie poradzą. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy się dwa razy zastanowić.
W przypadku karty graficznej wiele osób decyduje się na jednostki wbudowane w procesor. W przypadku pracy czysto biurkowej będzie to w zupełności wystarczające. Czy jednak będziemy tylko do tego potrzebować naszego komputera? Może chcemy również korzystać z programów do obróbki grafiki lub wideo? W takiej sytuacji wymagana będzie dedykowana karta.
To samo dotyczy procesora. Jego prędkość musi również uwzględniać przyszłe wykorzystanie komputera. Warto więc zainwestować nieco więcej w sprzęt nowej generacji, który posłuży nam dłużej. Pamiętajmy również, że obecnie 4 GB pamięci RAM to absolutne minimum – za rok jednak dwa minimalne wymagania mogą zostać spełnione przy wartości 8 GB.
Wybierając płytę główną powinniśmy również pomyśleć o przyszłości – z płytami metalowymi jest tak, że można je w każdej chwili rozbudować. Dlatego warto kupić płytę, która na to pozwoli (do tego potrzebne będą dodatkowe porty w kościach RAM lub druga karta graficzna).
Zasilacz i dysk twardy
Każdy zasilacz musi być dopasowany do innych komponentów. Jeśli będzie za słaby, czeka nas katastrofa. Musimy też pamiętać, że tanie urządzenia nie posiadają ważnych zabezpieczeń, które chronią nas m.in. przed przegrzaniem.
Szybki dysk twardy jest zdecydowanie wart wydania nieco więcej. To może sprawić, że cały system będzie działał znacznie szybciej. Dobrym przykładem są dyski SSD, które są znacznie szybsze niż starsze dyski twarde.