
Czy wiesz na czym polega mechanizm podzielonej płatności?
Obowiązujący w Polsce od kilku już lat mechanizm podzielonej płatności (split payment) zobowiązuje przedsiębiorców do zakładania rachunku VAT. Rachunek VAT jest to dodatkowe konto bankowe. Dotychczas podatnicy posiadali tylko jeden rachunek bankowy, za pomocą którego regulowali bieżące transakcje.
VAT
Nowelizacja ustawy o VAT spowodowała wprowadzenie nowego sposobu płatności przez nabywców. Mówimy o tzw. mechanizmie płatności frakcyjnej, czyli o płatności podzielonej. Mechanizm ten polega na spłacie zadłużenia za pomocą komunikatu przelewu. Oznacza to, że płatność za fakturę dzieli się na kwotę netto i kwotę podatku VAT. Kwota podatku VAT jest wpłacana na specjalny rachunek VAT. Wymaga to od przedsiębiorca posiadania odpowiedniego konta połączonego z jego własnym kontem. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest uprawniony do zwolnienia z VAT, czy jest czynnym podatnikiem VAT.
Specjalny rachunek VAT
Specjalny rachunek VAT jest otwierany przez banki i spółdzielnie kredytowe. W tym celu nie jest konieczne zawieranie dodatkowych umów. Podatnik ma możliwość złożenia specjalnego wniosku o otwarcie jednego rachunku VAT dla kilku posiadanych przez niego rachunków rozliczeniowych. Ten rodzaj rachunku otwiera się wyłącznie dla rachunków w PLN. Posiadanie rachunku VAT zgodnie z prawem nie może wiązać się z koniecznością ponoszenia opłat lub opłat w formie prowizji. Do tego typu rachunku nie są wydawane różnego rodzaju instrumenty płatnicze, np. karty kredytowe.
Wszystkie należności na rachunku VAT pozostają zawsze przy posiadaczu rachunku. Przekazywanie tych środków ograniczają oczywiście przepisy ustawy o specjalnym rachunku VAT. Ustawa zawiera szereg informacji na temat przypadków, w których przedsiębiorca może dokonywać przelewów zmniejszających stan środków na rachunku. Wprowadzenie rachunku VAT jest sposobem na ograniczenie uchylania się od płacenia podatków i uszczelnienie systemu podatkowego.