
Poznaj kilka zasad, dzięki którym obniżysz koszty druku
Interesuje Cię obniżenie kosztów druku?
Rosnące ceny skłaniają firmy do szukania nowych źródeł oszczędności. Czy możliwe jest obniżenie kosztów druku? Jak możesz to zrobić?
Koszty produkcji i dystrybucji dokumentów w dużych firmach mogą stanowić nawet 15% kosztów rocznych. Właściciele firm często nie zwracają uwagi na sprzęt znajdujący się w ich biurach. Być może od lat korzystają ze starego sprzętu, zakupionego po okazyjnej cenie. Zwykle pochłania to duże ilości kosztownych operacji. Jak zminimalizować koszty?
Pamiętaj, że niska cena drukarki to nie wszystko
Podczas gdy okazje do zakupu nowego sprzętu mogą wydawać się kuszące, warto wiedzieć, że koszt zakupu drukarki to tylko część kosztów operacyjnych. W praktyce zestaw tuszy może kosztować więcej niż samo urządzenie. W tym przypadku warto rozejrzeć się za droższym sprzętem, który jednocześnie pozwala na korzystanie z tańszych materiałów eksploatacyjnych. Na stronach producentów często można znaleźć informacje o jednostkowych kosztach druku – pozwala to zaplanować ewentualne koszty w przyszłości.
Tusze do drukarek Brother – dowiedz się, jak uzyskać obniżenie kosztów druku
Dopasowanie urządzeń do potrzeb biznesowych
Wybierając drukarkę dla swojej firmy, należy dokładnie określić jej potrzeby. Przed wymianą sprzętu warto przeprowadzić audyt druku, który pomoże określić, czego naprawdę potrzebuje biuro i dlaczego wydajemy dodatkowe pieniądze. Jeśli Twoja firma drukuje dużo dokumentów sprzedażowych lub księgowych, warto zainwestować w drukarki o dużej mocy i dużej nośności. Jeśli w biurze ważna jest wysoka wydajność, warto zdecydować się na urządzenia monochromatyczne. Należy również zwrócić uwagę na oprogramowanie, które musi być dostosowane do systemów operacyjnych komputerów w firmie. Kolejną ważną kwestią jest podjęcie decyzji, czy kupić urządzenia sieciowe czy drukarki biurkowe. Koszt tego pierwszego jest niższy.
Zmiana zasad drukowania
Zazwyczaj nie zwraca się uwagi na to, jak dokumenty są drukowane. Okazuje się jednak, że średnio 8% wydruków jest niepotrzebnych lub źle wykonanych. W celu obniżenia kosztów należy wprowadzić tzw. politykę „utylizacji odpadów”. Wystarczy uświadomić pracownikom, że należy drukować na dwóch stronach, a źle wydrukowane strony wykorzystywać do innych celów. Warto zachęcać pracowników, aby nie drukowali niepotrzebnie e-maili i załączników. Takie działania pozwolą na znaczne obniżenie kosztów druku.